Головне управління ДПС у Луганській області повідомляє, що з 1 січня 2025 року втратила чинність норма п. 8 підрозд. 2 розділу XX «Перехідні положення» Податкового кодексу України (далі - Кодексу), відповідно до якої за нульовою ставкою ПДВ оподатковувались операції з постачання товарів та послуг, що безпосередньо виготовляються підприємствами та організаціями, які засновані громадськими об’єднаннями осіб з інвалідністю (далі - Організації).
Право на застосування нульової ставки ПДВ згідно з п. 8 підрозд. 2 розділу XX «Перехідні положення» Кодексу надавалось таким Організаціям за умови наявності позитивного рішення уповноваженого органу відповідно до Закону України «Про основи соціальної захищеності осіб з інвалідністю в Україні».
Враховуючи зазначене, Організації починаючи з 1 січня поточного року не мають права на складання та реєстрацію в Єдиному реєстрі податкових накладних (далі - ЄРПН) податкових накладних/розрахунків коригування із застосуванням нульової ставки ПДВ, а також на декларування таких операцій в податковій декларації з ПДВ.
Поряд з цим, для таких Організацій, відповідно до п. 197.6 ст. 197 Кодексу передбачено звільнення від оподаткування операції з постачання товарів/послуг при наявності позитивного рішення уповноваженого органу відповідно до Закону України «Про основи соціальної захищеності осіб з інвалідністю в Україні», у разі виконання ними вимог, зокрема:
- товари/послуги повинні безпосередньо виготовлюватися ними (відсоток витрат, понесених на переробку (обробку, інші види перетворення) сировини, комплектуючих, складових частин, інших покупних товарів, які використовуються у виготовленні таких товарів, до продажної ціни виготовлених товарів повинен становити не менше 8 відсотків);
- питома вага загальної чисельності інвалідів у загальній чисельності працівників повинна становити не менше 50 відсотків;
- питома вага фонду оплату праці осіб з інвалідністю протягом звітного періоду повинна становити не менше 25 відсотків суми загальних витрат на оплату праці, що відносяться до складу валових витрат виробництва.
Крім цього, Кодексом встановлено обмеження щодо звільнення від оподаткування для певних видів товарів/послуг, зокрема постачання підакцизних товарів, надання послуг, що надаються під час проведення лотерей і розважальних ігор, та послуг з постачання товарів, отриманих у межах договорів комісії (консигнації), поруки, доручення, довірчого управління, інших цивільно-правових договорів, що уповноважують такого платника податку здійснювати постачання товарів від імені та за дорученням іншої особи без передачі права власності на такі товари.
Відповідно до ст. 141 Закону України «Про основи соціальної захищеності осіб з інвалідністю в Україні» від 21 березня 1991 року № 875-ХІІ (Закон № 875-ХІІ), підприємства та організації громадських об’єднань осіб з інвалідністю мають право на пільги із сплати податків і зборів (обов’язкових платежів) відповідно до законів України з питань оподаткування. Застосовувати зазначені пільги такі підприємства та організації мають право за наявності дозволу на право користування пільгами з оподаткування, який надається на квартал, півріччя, три квартали, рік центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері соціального захисту осіб з інвалідністю, ветеранів війни.
Порядок і критерії надання дозволу на право користування пільгами з оподаткування, підстави для відмови в наданні такого дозволу та його скасування, а також порядок та умови надання позик, фінансової допомоги, дотацій підприємствам та організаціям громадських об’єднань осіб з інвалідністю визначаються Кабінетом Міністрів України з урахуванням пропозицій всеукраїнських громадських об’єднань осіб з інвалідністю.
Згідно з пунктом 9 Порядку надання дозволу на право користування пільгами з оподаткування для підприємств та організацій громадських організацій осіб з інвалідністю, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 8 серпня 2007 року № 1010, строк дії дозволу може становити квартал, півріччя, три квартали, рік.
Звертаємо увагу, що Організації, які отримували рішення центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері соціального захисту осіб з інвалідністю, ветеранів війни, про надання дозволу на право користування пільгою з податку на додану вартість відповідно до п. 8 підрозд. 2 розділу XX «Перехідні положення» Кодексу (нульова ставка), повинні отримати нове рішення на право користування пільгою з податку на додану вартість відповідно до п. 197.6 ст. 197 Кодексу (операції звільнені від оподаткування) в 2025 році.