На це запитання, яке надійшло на постійно діючу "гарячу лінію", відповідала платнику податків заступник начальника Головного управління ДПС у Луганській області Людмила Хворостян.
Відповідно до підпункту 39.4.2 Податкового кодексу України (далі - ПКУ) платники податків, які у звітному році здійснювали контрольовані операції, зобов'язані подавати до 1 жовтня року, що настає за звітним, звіт про контрольовані операції та повідомлення про участь у міжнародній групі компаній (далі - МГК).
Неподання платником податків звіту про контрольовані операції та/або документації з трансфертного ціноутворення, та/або глобальної документації з трансфертного ціноутворення (майстер-файлу), та/або звіту у розрізі країн МГК, та/або повідомлення про участь у МГК відповідно до вимог статті 39 ПКУ тягне за собою накладення штрафу (штрафів) відповідно пунктів 120.3 - 120.7 ПКУ.
З 1 січня 2021 року штрафні санкції, які передбачені пунктами 120.3 - 120.7 ПКУ, розраховуються відповідно до розміру прожиткового мінімуму для працездатної особи, встановленого законом на 1 січня податкового (звітного) року. У поточному році він складає 2270 гривень.
Так, за неподання звіту по контрольованим операціями передбачено накладання штрафу у розмірі 300 прожиткових мінімумів для працездатної особи (в 2021 році - 681000 гривень).
За невчасно поданий звіт по контрольованим операціям - один прожитковий мінімум для працездатної особи, встановлений законом на 1 січня податкового (звітного) року, за кожний календарний день неподання звіту. При цьому сума штрафу не повинна перевищувати 300 прожиткових мінімумів.
За невчасне декларування контрольованих операцій штраф буде таким же, як і за невчасне подання звіту по контрольованим операціям: один прожитковий мінімум, встановлений законом на 1 січня податкового (звітного) року, за кожен прострочений день, але не вище 300 розмірів прожиткового мінімуму.
Невключення до поданого звіту про контрольовані операції інформації про всі здійснені протягом звітного періоду контрольовані операції тягне за собою накладення штрафу (штрафів) у розмірі 1% від суми цих операцій.
При цьому сума штрафу не повинна перевищувати 300 прожиткових мінімумів для працездатної особи, встановлених законом на 1 січня податкового (звітного) року, за весь обсяг незадекларованих контрольованих операцій, здійснених у відповідному звітному році.
Штраф за неподання документації з трансфертного ціноутворення становитиме 3% від обсягу контрольованих операцій, за якими платник податків повинен був підготувати таку документацію.
При цьому сума штрафу не повинна перевищувати 200 прожиткових мінімумів для працездатної особи, встановлених законом на 1 січня податкового (звітного) року, (у 2021 році - 454000 гривень) за весь обсяг контрольованих операцій, здійснених у відповідному звітному році.
За невчасно подану документацію - два розміри прожиткового мінімуму для працездатної особи, встановлених законом на 1 січня податкового (звітного) року, який виплачується за всі прострочені дні, але не вище 200 розмірів прожиткового мінімуму.
За неподання повідомлення про участь у МГК або надання недостовірної інформації передбачено штраф у розмірі 50 прожиткових мінімумів для працездатної особи, встановленого законом на 1 січня податкового (звітного) року.
У 2020 році прожитковий мінімум складав 2102 гривні. Отже, розмір штрафу дорівнює 105100 гривень. Повідомлення про участь у МГК, згідно з пунктом 53 підрозділу 10 розділу XX ПКУ, має бути подано вперше у 2021 році за 2020 рік (до 1 жовтня 2021 року).
Сплата таких фінансових санкцій (штрафів) не звільняє платника податків від обов'язку подання звіту про контрольовані операції та/або документації з трансфертного ціноутворення, та/або глобальної документації з трансфертного ціноутворення (майстер-файлу), та/або звіту у розрізі країн МГК, та/або повідомлення про участь у МГК.
Нагадаємо: з метою надання роз'яснень щодо практичної реалізації норм податкового законодавства в Головному управлінні ДПС у Луганській області діє телефонна «гаряча лінія».