Вебпортал працює в тестовому режимі. Зауваження та пропозиції надсилайте на web_admin@tax.gov.ua
diya Єдиний державний
вебпортал електронних послуг
Ключові слова

Трудовий договір - гарант захисту прав найманих працівників

, опубліковано 19 березня 2020 о 09:26

У Головному управлінні ДПС у Луганській області розповіли.

З моменту підписання трудового договору найманий працівник має трудові права й соціальні гарантії.

По-перше, право на безпечні та здорові умови праці. Роботодавець зобов’язаний перевіряти робочі місця, надавати спецодяг і взуття, засоби індивідуального захисту, організовувати навчання з охорони праці та медичні огляди. Якщо ж умови праці шкідливі, працівник отримує додаткову відпустку, підвищену оплату, ранній вихід на пенсію та інші пільги.

Роботодавець не може змусити його виконувати роботу, яка не передбачена трудовим договором і посадовою інструкцією.

Важливо, що законодавство забороняє працювати більше 40 годин на тиждень. Якщо робітник працює у шкідливих умовах або йому менше 18 років, робочий тиждень ще менше − 36 годин.

При п’ятиденному робочому тижні працівник має право відпочивати два дні. Якщо вихідний всього один, його робочий день має тривати до 7 годин.

Робітників не можуть змусити працювати у надурочні години чи вихідні дні. Хіба що це потрібно для оборони країни, усунення наслідків стихійного лиха, аварії чи недопущення псування майна. Ще одна приємна перевага задекларованої праці – скорочений робочий день напередодні святкових і неробочих днів.

За трудовим договором працівники мають право на щорічні оплачувані відпустки. Станом на січень 2020 року, мінімальна тривалість такої відпустки − 24 календарних дні за робочий рік. Якщо робітнику менше 18 років, він можете відпочивати 31 день.

Також передбачені додаткові відпустки для працівників з дітьми, учасників бойових дій та чорнобильців.

У відомстві акцентували увагу, що місячна зарплата за повністю виконану роботу не може бути менше мінімальної (у 2020 році – 4723 грн).

За трудовим законодавством робота у надурочні години та вихідні дні оплачується в подвійному розмірі. За роботу на свято працівник може взяти день відпочинку.

Роботодавець не може виплачувати зарплату, коли заманеться. Працівник повинен отримувати її регулярно, не рідше двох разів на місяць та не пізніше семи днів після закінчення періоду роботи. Якщо день виплати збігається з вихідними чи святами, зарплата виплачується напередодні.

Працюючи офіційно, робітникам можна поєднувати роботу з навчанням у школі, професійно-технічних і вищих навчальних закладах, в аспірантурі, підвищенням кваліфікації. Закон передбачає оплачувані відпустки чи можливість взяти вільні від роботи дні без оплати або з частковою оплатою під час сесії.

Незадекларованого працівника можуть звільнити в будь-який день. А якщо у працівника є трудовий договір, роботодавець має попередити про звільнення за два місяці.

За кожного задекларованого працівника роботодавець сплачує єдиний соціальний внесок (ЄСВ). Це гарантія для робітників на випадок хвороби, нещасного випадку, пов’язаного з роботою, чи професійного захворювання.