Вебпортал працює в тестовому режимі. Зауваження та пропозиції надсилайте на web_admin@tax.gov.ua
diya Єдиний державний
вебпортал електронних послуг
Ключові слова

Лист ГУ ДФС у Луганській області від 27.09.2016 № 523/10/12-32-12-03-15 "Щодо статусу неприбутковості"

опубліковано 05 жовтня 2016 о 17:19

На Ваш запит від 29.09.2016 р. № 84/1327 стосовно надання консультації щодо статусу неприбутковості ГУ ДФС у Луганській області в межах компетенції повідомляє наступне.

Згідно з п.п. 133.4.1 п. 133.4 ст. 133 Податкового кодексу України (далі – Кодекс) неприбутковим підприємством, установою та організацією є підприємство, установа та організація (далі – неприбуткова організація), що одночасно відповідає таким вимогам:

- утворена та зареєстрована в порядку, визначеному законом, що регулює діяльність відповідної неприбуткової організації;

- установчі документи якої містять заборону розподілу отриманих доходів (прибутків) або їх частини серед засновників (учасників), членів такої організації, працівників (крім оплати їхньої праці, нарахування єдиного соціального внеску), членів органів управління та інших пов’язаних з ними осіб;

- установчі документи якої передбачають передачу активів одній або кільком неприбутковим організаціям відповідного виду або зарахування до доходу бюджету у разі припинення юридичної особи (у результаті її ліквідації, злиття, поділу, приєднання або перетворення);

- внесена контролюючим органом до Реєстру неприбуткових установ та організацій (далі – Реєстр).

Обов’язковою умовою для неприбуткових організацій є використання своїх доходів (прибутків) виключно для фінансування видатків на своє утримання, реалізації мети (цілей, завдань) та напрямів діяльності, визначених установчими документами (п.п. 133.4.2 п. 133.4 ст. 133 Кодексу).

Слід зазначити, що 16 липня 2016 року набула чинності постанова Кабінету Міністрів України від 13 липня 2016 № 440 «Про затвердження Порядку ведення Реєстру неприбуткових установ та організацій, включення неприбуткових підприємств, установ та організацій до Реєстру та виключення з Реєстру».

Якщо неприбуткові організації, внесені до Реєстру, не відповідають вимогам п. 133.4 ст. 133 ПКУ, то з метою включення до нового Реєстру такі організації зобов’язані до 1 січня 2017 року привести свої установчі документи у відповідність до норм ПКУ та у цей самий строк подати копії таких документів до контролюючого органу (п. 35 підрозділу 4 розділу XX «Перехідні положення» Кодексу).

Вимоги щодо обліку витрат та використання отриманих доходів передбачені пп.133.4.2, 133.4.4 ст.133 Кодексу, а саме:

- доходи (прибутки) неприбуткової організації використовуються виключно для фінансування видатків на утримання такої неприбуткової організації, реалізації мети (цілей, завдань) та напрямів діяльності, визначених її установчими документами;

- встановлення контролюючим органом відповідно до норм Кодексу факту використання неприбутковою організацією доходів (прибутків) для цілей інших, ніж передбачені установчими документами, є підставою для виключення такої організації з Реєстру неприбуткових установ та організацій і нарахування податкового зобов'язання з податку на прибуток підприємств, штрафних санкцій і пені відповідно до норм Кодексу. Податкові зобов'язання, штрафні санкції і пеня нараховуються, починаючи з першого числа місяця, в якому вчинено таке порушення.

Закон України від 16.07.99 р. № 996-XІV «Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні» поширюється на всіх юридичних осіб, створених відповідно до законодавства України, незалежно від їх організаційно-правових форм і форм власності.

Неприбуткові організації є юридичними особами, вони зобов’язані вести бухгалтерський облік і подавати фінансову звітність. Оскільки відсутній спеціальний Норматив (стандарт) бухгалтерського обліку неприбуткових організацій, то при веденні бухгалтерського обліку неприбуткові організації застосовують діючі П(С)БО.

Отримані доходи неприбуткових організацій мають спрямовуватися на фінансування статутних витрат. Враховуючи зазначене, для бухгалтерського обліку неприбуткової організації доцільно застосовувати Спрощений план рахунків бухгалтерського обліку. Методологічні основи формування доходів неприбуткової організації визначено П(С)БО 15 “Дохід".

У відповідності до п.17 П(С)БО 15 отримане цільове фінансування (у тому числі кошти, вивільнені від оподаткування у зв'язку з наданням пільг з податку на прибуток підприємств) визнається доходом протягом тих періодів, в яких були зазнані витрати, пов'язані з виконанням умов цільового фінансування.

Витрати неприбуткових організацій формуються відповідно до П(С)БО 16 “Витрати” та затвердженого кошторису. Враховуючи особливості діяльності, неприбуткові організації можуть вести аналітичний облік витрат. Доходи неприбуткових організацій визнаються щомісячно, на рівні понесених витрат,

Неприбуткові підприємства, установи та організації, визначені пунктом 133.4 статті 133 Кодексу, подають Звіт про використання доходів (прибутків) неприбуткової організації за формою, затвердженою Наказом № 553 від 17.06.2016р., зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 07 липня 2016 р. за N 932/29062, у строки, передбачені для подання податкової декларації з податку на прибуток підприємств.

Доходи неприбуткової організації зазначаються по коду рядка 1 Звіту про використання доходів (прибутків) неприбуткової організації (далі – Звіт), видатки неприбуткової організації зазначаються по коду рядка 2 Звіту.

Слід визначити, що відповідно до п. 52.2 ст. 52 Кодексу податкова консультація має індивідуальний характер і може використовуватися виключно платником податків, якому надано таку консультацію.

В.о. начальника ГУ ДФС
у Луганській області                                                                              О.А. Височина