Комплаєнс-стратегією ДПС передбачено забезпечення сприятливих умов для добровільного виконання платниками податків вимог податкового законодавства, законодавства щодо адміністрування єдиного внеску та законодавства з інших питань, контроль за дотриманням якого покладено на ДПС, покращення взаємодії з платниками податків стосовно своєчасності та сплати у повному обсязі задекларованих сум податкових зобов’язань, недопущення виникнення у платників податкового боргу.
У зв’язку з цим Головне управління ДПС у Луганській області започатковує цикл інтерв’ю з очільником відомства Ольгою Височиною, яка роз’яснюватиме окремі норми податкового законодавства в частині реєстрації платником податку на додану вартість.
Сьогодні вона розповість про умови реєстрації платником податку на додану вартість у разі здійснення звільнених від оподаткування операцій.
Розкажіть, як здійснюється реєстрація платником податку на додану вартість у загальному порядку?
Порядок реєстрації особи як платника ПДВ регулюється статтями 180 - 183 розділу V Податкового кодексу України та регламентується Положенням про реєстрацію платників податку на додану вартість, затвердженим наказом Міністерства фінансів України від 14.11.2014 № 1130.
Статтями 181 та 182 Податкового кодексу визначено умови для реєстрації особи як платника ПДВ, відповідно до яких реєстрація особи як платника ПДВ може здійснюватися як в обов'язковому порядку, так і за добровільним рішенням особи.
Отже, хто повинен обов’язково зареєструватися платником ПДВ?
Під обов'язкову реєстрацію як платника податку на додану вартість підпадає особа, у якої загальна сума від здійснення операцій з постачання товарів/послуг, що підлягають оподаткуванню згідно з розділом V Податкового кодексу, у тому числі з використанням локальної або глобальної комп'ютерної мережі, нарахована (сплачена) такій особі протягом останніх 12 календарних місяців, сукупно перевищує 1 млн грн (без урахування ПДВ).
Поясніть, які саме операції враховуються для цілей реєстрації платником ПДВ?
До загального обсягу операцій з постачання товарів/послуг для цілей реєстрації особи як платника ПДВ належать операції, що підлягають оподаткуванню за основною ставкою ПДВ, ставкою 7 відсотків, нульовою ставкою ПДВ та звільнені від оподаткування ПДВ. Обсяг операцій, що не є об'єктом оподаткування ПДВ, при обрахунку загального обсягу операцій з постачання товарів/послуг не включається.
Підсумовуючи все вищесказане, у разі здійснення звільнених від оподаткування операцій, які особливості реєстрації платником ПДВ?
Якщо суб’єкт господарювання здійснює експортні операції та/або операції з постачання товарів/послуг на митній території України, які є об’єктом оподаткування згідно з розділом V Податкового кодексу (включаючи і звільнені від ПДВ операції), загальний обсяг яких протягом останніх 12 календарних місяців перевищує 1 млн гривень, то такий суб’єкт згідно з вимогами Кодексу повинен подати до контролюючого органу за своїм місцезнаходженням реєстраційну заяву платника ПДВ і, відповідно, зареєструватись як платник ПДВ в обов'язковому порядку.
У разі переходу осіб із спрощеної системи оподаткування, що не передбачає сплати податку на додану вартість, на сплату інших податків і зборів, встановлених Податковим кодексом, у випадках, визначених главою 1 розділу ХІV Податкового кодексу, за умови, що такі особи відповідають вимогам, визначеним пунктом 181.1 Кодексу (загальна сума від здійснення операцій з постачання товарів/послуг, що підлягають оподаткуванню згідно з розділом V Податкового кодексу, у тому числі з використанням локальної або глобальної комп'ютерної мережі, нарахована (сплачена) такій особі протягом останніх 12 календарних місяців, сукупно перевищує 1 млн грн (без урахування ПДВ)), реєстраційна заява подається не пізніше 10 числа першого календарного місяця, в якому здійснено перехід на сплату інших податків і зборів.